Crust punk

Charakteristika

Historie

Podstyly

Československá scéna

Seznam skupin


Charakteristika crust punku

Instrumentace - Crust punk je odnož anarcho-punku, smíchaná s metalovými riffy. Tempa jsou sice často rychlá, ale chybí jim rychlost thrashcore nebo grindcore. Mnoho skupin se však omezuje na plazivé, táhlé tempo. Celkový hudební zvuk byl popsán jako 'vysvlečený'. Bubnování se obvykle vyznačuje vysokou rychlostí, někdy se používají D-beaty. V knize Sober Living for the Revolution: Hardcore Punk, Straight Edge a Radical Politics autor Gabriel Kuhn označoval tento žánr jako směs britského punku z roku 1977, kořenové kultury a black metalu, přičemž na žánr má často vliv také death metal, grindcore a powerviolence.

Vokály a texty - Vokály v crust punku jsou často křičené nebo řvané a mohou být posíleny dvěma nebo více zpěváky. Textově má crust punk tendenci být bezútěšný a nihilistický, přesto je politicky angažovaný. Crust punkové písně jsou často o jaderné válce, militarismu, právech zvířat, policii, osobních stížnostech, represivních státech a fašismu. Kapela Amebix se také zajímala o různé formy mystiky a gnosticismu. Malcolm „Scruff“ Lewty, kytarista a zpěvák Hellbastard, popisuje rozdíl mezi metalovými a crust punkovými texty: „Metalové texty byly tak hloupé, tak vzdálené od každodenního života. Venom dělal jenom do Satana ... Satan ... a ženy ... a Satan! Víš co? Nikdy jsem ráno nevstal a neřekl si: ‚Do prdele, jo! Satane! Pojďme se setkat s tvými učedníky z pekla!' Zapnul jsem televizi a věděl jsem, že uvidím stovky lidí umírat, protože ve třetím světě došlo k zemětřesení ... a všichni tito lidé zemřeli hladem, zatímco vojenské výdaje se stále zvyšovaly ... To bylo - a stále je - realita. Celá věc zvaná heavy metal je jen únikem z reality, do tohoto jiného světa ... no, v podstatě kecy.“

Kultura - Crust punk je propojen s kulturou DIY (udělej si sám) zaměřenou na tvorbu oblečení. Podobně jako u anarcho-punku je většina oblečení černé barvy. Džínové bundy a mikiny s kapucí s našitými nášivkami nebo vesty pokryté cvočky, hroty a nášivkami jsou charakteristickými prvky crust punkového stylu oblečení. Crust punkeři také někdy nosí dredy a piercing. Julian „Leggo“ Kilsby z Deviated Instinct popisuje crust jako „punk bikerový vzhled, který se nejvíce podobá Mad Maxovi. Mad Max 2 je nejkrutější film, jaký kdy vznikl!“ Členové subkultury jsou obecně otevřeně političtí a mají anarchistické a anti-konzumní názory.


Historie crust punku

Předchůdci

Počáteční inspirace pro crust punkovou scénu přišla z anarcho-punku skupiny Crass a D-beatů skupiny Discharge. Ranný vliv měly také skupiny jako Crude SS, Skitslickers/Anti Cimex, Mob 47 a finský Rattus. Amebix vnesli vlivy z různých post-punkových kapel, včetně Public Image Ltd., Bauhaus, Joy Division a zejména Killing Joke. Na skupiny Amebix i Antisect měl také velký vliv ranný metalový zvuk Black Sabbath a Motörhead.

80. léta

Crust punk založili kapely Amebix a Antisect, ale samotný termín „crust (kůra)“ vytvořili Hellbastard na svém demu Ripper Crust z roku 1986. Ve své knize Trapped in a Scene uvedl historik punku Ian Glasper: „Demo Ripper Crust je vesměs považováno za první událost, kdy bylo v punkovém kontextu použito slovo „crust“, a tudíž i konkrétní výchozí bod celého žánru crust punku, ačkoli někteří připisují toto vyznamenání skupinám jako Disorder, Chaos UK a Amebix o několik let dříve." Ve stejné knize citoval zpěváka a kytaristu skupiny Malcolma „Scruffa“ Lewtyho. "Mnoho lidí říká, že jsme zahájili žánr crust punk. Pokud to chtějí říct, nevadí mi to, ale rozhodně nejsem Malcolm McLaren, když říkám, že jsem vynalezl něco, co jsem neudělal.“ Nicméně, v knize Sober Living for the Revolution: Hardcore Punk, Straight Edge and Radical Politics, její autor Gabriel Kuhn Punk uvedl, že název žánru pochází z „křupavého“ vzhledu žánr praktikujících kapel. Novinář Felix von Havoc tvrdí, že Doom, Excrement of War, Electro Hippies a Extreme Noise Terror patřily mezi první kapely, které měly tradiční britský „crust“ zvuk. Začaly se rozvíjet i další subžánry tohoto stylu. Deviated Instinct z Norwiche vytvořili „stenchcore“ a přinesli vzhled i zvuk, špinavý a metalový, k jeho přirozenému závěru. Zpočátku anarcho-punková skupina začala být stále více ovlivňovaná metalem. Jak komentuje zpěvák Julian „Leggo“ Kilsby„ Byli jsme do velké míry součástí anarcho scény, politicky motivovaní ... celou dobu existence kapely. Opravdu, i když to postupem času začalo být méně zřejmé. Ale nikdy se mi moc nelíbily přímé texty ve stylu „Válka je špatná ...“, které byly v té době hojně rozšířené, takže jak se moje psací schopnosti zlepšily, chtěl jsem našim textům přidat větší hloubku a učinit je metaforičtějšími. Vždy jsem byl na hororové filmy, takže se to začalo projevovat na obrazech, které jsem používal.

Kapele Extreme Noise Terror je přikládán vliv tohoto stylu na grindcore. Pete Hurley, kytarista skupiny, však prohlásil, že nemá zájem na tom, aby si ho pamatovali jako na průkopníka tohoto stylu: „Grindcore byl legendární hloupý výraz vytvořený hyperaktivním klukem z West Midlands a neměl s námi nic společného. ENT byli, jsou a - tuším - vždycky budou hardcore punková kapela ... ne grindcore kapela, stenchcore kapela, trampcore kapela nebo jakýkoli jiný žánr sub-sub-sub-core - definující termín, který můžete vymyslet.“

Americký crust punk začal také v polovině 80. let, v New Yorku s kapelou Nausea. Skupina se vynořila ze squatové scény na Lower East Side a newyorského hardcore. Rané dílo Neurosis ze San Franciska bylo také ovlivněno kapelou Amebix a rozjelo crust punk na západním pobřeží. Disrupt (Boston), Antischism (Jižní Karolína)a MISERY and Destroy z Minneapolis byly další americké crust punkové skupiny.

90. léta

Důležitou americkou crust punkovou kapelou byli Aus Rotten z Pittsburghu v Pensylvánii. Crust punk také vzkvétal v Minneapolisu ve spojení s vydavatelstvím Profane Existence. V tomto období se obzvláště kodifikoval étos crust punku, přičemž mnoho představitelů scény prosazovalo vegetariánství, feminismus a někdy i Straight edge. Powerviolence scéna spojená se Slap-a-Ham Records byla těsně propojená i s crust punkem, zejména v případě kapel Man Is the Bastard a Dropdead. Crust byl také prominentní na americkém jihu, kde Prank Records a CrimethInc. fungovaly jako ústřední body scény. Nejznámějším představitelem jižního crust punku byli His Hero Is Gone. Prominentní crust punkové skupiny (Driller Killer, Totalitär, Skitsystem, Wolfbrigade a Disfear) se také objevily ve Švédsku, které vždy mělo silnou D-beatovou scénu. Mnoho z těchto skupin se vyvíjelo souběžně s mnohem komerčnější skandinávskou death metalovou scéno.

Nové tisíciletí

Mezi významné crustové kapely po roce 2000 patří Iskra, Behind Enemy Lines a Tragedy. Španělské město A Coruna má crustovou scénu, která zahrnuje kapely jako Black Panda, Ekkaia a Madame Germen. V roce 2017 Bandcamp Daily napsal, že Fluff Fest, který se v Česku koná od roku 2000, se stal „letním rituálem“ pro mnoho fanoušků crust punku v Evropě.

Vztahy k jiným žánrům a podstyly crust punku

Industrial - Protože Amebix byl silně ovlivněn Killing Joke, kteří patří k zakladatelům industriálního rocku, crust punk měl vždy vztah k tomuto stylu. Skupina Nausea také nakonec začlenila do své hudby prvky industriálního rocku.

Grindcore - Crust punk měl zásadní dopad na vznik grindcore. První grindcore, praktikovaný britskými kapelami jako Napalm Death a Extreme Noise Terror, se vynořil z crust punkové scény. Tento raný styl se někdy nazývá „crustgrind“.

Thrashcore a powerviolence - Žánry thrashcore a powerviolence, které vyplynuly z amerického hardcore punku, jsou také spojeny s crustem v případě skupin Man Is the Bastard, Dropdead, Septic Death a The Accüsed.

Crustcore - (také známý jako crusty hardcore) je subžánr crust punku, který přebírá vlivy hardcore punku a někdy i thrashcore. Felix Havok popsal označil split album „Earslaughter“ skupin Extreme Noise Terror a Chaos UK jako první album v tomto žánru. Mezi Crustcore kapely patří Extreme Noise Terror, Doom, Disrupt, Wolfbrigade, Neurosis, Baptists, Discharge a Filth.

Crack rock steady - Crack rock steady je žánr fúze punk rocku, který kombinuje prvky crust punk, black metalu a ska punku. Texty se často zaměřují na témata jako užívání drog, náboženství, politika a sociální otázky. Jiné žánry někdy začleněné do tohoto stylu zahrnují hardcore punk, klasickou hudbu a heavy metal. Významné kapely v rámci tohoto stylu jsou Choking Victim, Leftöver Crack, Morning Glory a Star Fucking Hipsters.

Blackened crust - Na Crust punkové skupiny, jako Antisect, Sacrilege a Anti System měly určitý vliv ranné black metalové kapely jako Venom, Hellhammer a Celtic Frost. Podobně skupina Bathory byla původně inspirována crust punkem i heavy metalem. Crust punk byl ovlivněn i druhou vlnou black metalu v 90. letech, přičemž některé skupiny zdůrazňovaly tyto prvky black metalu. Skupina Iskra je pravděpodobně nejviditelnějším příkladem crust punku ovlivněného black metalovými kapelami druhé vlny. Členové skupiny Iskra vymysleli svůj vlastní výraz „blackened crust“, aby popsali jejich nový styl. Také japonská skupina Gallhammer spojila crust punk s black metalem, zatímco o anglické kapele Fukpig se říká, že má prvky crust punku, black metalu a grindcore. Německá skupina Downfall of Gaia byl popsána jako směs crustgrindu a black metalu, spolu s prvky sludge metalu, doom metalu a post metalu. Young in the Way ze Severní Karolíny hrají blacened crust od svého vzniku v roce 2009. Norská skupina Darkthrone do svého nejnovějšího materiálu začlenila crust punkové vlastnosti. Jak napsal Daniel Ekeroth v roce 2008: "Black metal a crust punk se nedávno začali objímat ve velmi ironickém paradoxu. Členové Darkthrone a Satyricon v poslední době tvrdili, že milují punk, zatímco mezi crusty je nejnovější módou black metal. Nejnovější album crust punkové kapely Skitsystem zní ve skutečnosti velmi black metalově - zatímco nejnovější black metalový opus Darkthrone zní velmi punkově! Na začátku 90. let by to bylo nepředstavitelné."


Československá scéna

Zřejmě nejstarší zastupci tohoto stylu u nás jsou grindcoreoví veteráni Malignant Tumour, kteří vznikli v Ostravě už v roce 1991.


Seznam českých a slovenských skupin hrajících crust - Adacta (SVK), Entrapped, Facan, Hejtman, Malignant Tumour, Macocha, Mörkhimmel, Risposta, Urbura


Seznam skupin spjatých s crust punkem (podle data vzniku)

1977

Discharge


1978

Amebix


1979

The Varukers


1980

Kaaos


1981

Anti Cimex, Anti System, Gauze


1982

Antisect, Final Warning, Mob 47


1983

Broken Bones


1984

Concrete Sox, Deviated Instinct, Sacrilege


1985

Extreme Noise Terror, Heresy, Nausea, Neurosis


1986

Darkthrone, Hellbastard


1987

Disrupt, Doom, Sore Throat


1988

Antischism


1989

Disfear, Filth, Toxic Narcotic


1991

Dystopia, Malignant Tumour


1992

Aus-Rotten


1993

Driller Killer, Fleas and Lice


1994

Iron Monkey, Septic Tank, Skitsystem


1995

F-Minus, His Hero Is Gone, Tragedy, Wolfbrigade


1997

From Ashes Rise


1998

Black Market Fetus, Leftöver Crack


1999

Skarp


2000

Adacta, Behind Enemy Lines


2002

Raw Radar War


2003

Gallhammer


2005

Agrimonia, Fall of Efrafa


2006

Risposta


2007

Early Graves, Hejtman, Mörkhimmel


2008

Downfall of Gaia


2009

Vorvaň, Young and in the Way


2011

Svalbard


2012

Facan, Totem Skin


2013

Corrupt Leaders, Cult Leader, Down Among the Dead Men, Tau Cross


2014

Urbura


2018

Entrapped, Strigoi


2022

Macocha